Kaip padėti depresuojančiam
Darbai visada kelis kartus naudingesni nei žodžiai. Todėl būkite kiek įmanoma taktiškesnė sergančio depresija žmogaus atžvilgiu. ,,Teisingos“, jūsų manymu, frazės gali būti pražūtingos! Geriausia sergančiam depresija žmogui suteikti viltį, kad viskas bus gerai.
NESAKYKITE: ,,Aš žinau, kaip tu dabar jautiesi“
Ar tikrai žinote? Juk kiekvienas žmogus išgyvena depresiją savaip, o pasakymas: ,,Aš žinau...“, tarsi sumenkina sergančiojo kančios gylį. Todėl geriau supratingai ištarkite: ,,Taip, greičiausiai tau išties labai sunku. Gal nori pasišnekėti...“ Taip jūs parodysite, kad visada būsite šalia, visada išklausysite, nes manote, kad žmogaus išgyvenimai tikri ir labai svarbūs.
NESAKYKITE: ,,Suimk save į rankas“
Atsakykite sau į klausimą; kas iš tiesų yra depresija – sunkus negalavimas ar tik įnoriai ir tinginystė? Jeigu jūs manote, kad tai sunkus negalavimas ir norite padėti, tai tokie pasakymai, kaip: ,,Suimk save į rankas“ arba ,,Dažniau šypsokis“, tik pabrėžia, kad nevertinate visko rimtai.
Dauguma žmonių nė neįtaria, kokia alinanti ir sunki yra depresijos būsena. Ji visiškai griauna normalaus gyvenimo pamatus ir ima karaliauti ant jo griuvėsių.
NESAKYKITE: ,,Reikia prasiblaškyti“
Patarimas: ,,Reikia prasiblaškyti“ yra frazės ,,Suimk save į rankas“ kopija. Sergantis depresija žmogus tikrai negalės jūsų prašymo – imti ir prasiblaškyti – išpildyti, greičiau jau pasijus dar blogiau. Jei sergantis žmogus galėtų tai padaryti, jis jau būtų tai padaręs be jūsų patarimo. Todėl vietoj frazių, kaip antai: ,,Aukščiau nosį...“, geriau ramiai pabūkite šalia, kantriai išklausykite, suprantamai palinksėkite galva, palaikykite už rankos.
NESAKYKITE: ,,Tau reikia laikytis dėl vaikų“
Jeigu jūs stengiatės padėti žmogui, kuris turi vaikų, jūsų uždavinys yra kur kas sudėtingesnis. Greičiausiai nuoširdžiai tikite, kad priminusi jam jo pareigas ar net pasiūliusi pasirūpinti jo vaikais kažkaip motyvuosite jį grįžti į ,,normalų“ gyvenimą. Bet iš tikrųjų sergantis žmogus dar labiau ims išgyventi ir dar labiau graušis manydamas, kad jūs laikote jį bloga mama ar tėvu.
Todėl, jei norite padėti, geriau atsiremkite į jo meilę vaikams – suorganizuokite nedidelę iškylą ar ką nors panašaus ir neįkyriai leiskite suprasti, kad labai džiaugsitės, jei jis vyks kartu su vaikais. Žmogus jaus jūsų paramą ir galės pats nuspręsti, ar vykti, ar ne.
NESAKYKITE: ,,Visos tavo problemos – tik galvoje“
Šis pasakymas taip pat labai nuvertina sergančiojo, kuris negali ,,susitvarkyti“ su savimi minčių ir valios jėga, jausmus. Jeigu taip manote, neteikite to, o pasistenkite nukreipti sergančiojo mintis kita linkme.
NESAKYKITE: ,,Yra žmonių, kuriems dar sunkiau nei tau“
Gali būti jūs išties viską vertinate objektyviai, bet bėda ta, kad sergantysis objektyviai vertinti situacijos šiuo metu nesugeba. Kad padėtumėte žmogui, visų pirma reikia pripažinti faktą, kad jis kenčia, o ne sumenkinti jį. Paprastai panašius žodžius mes ištariame, kai neturime ką daugiau pasakyti arba kai norime kaip nors užtušuoti pačių juntamą diskomfortą esamoje situacijoje.
Užuot skatinus blaiviai mąstyti, geriau tiesiog patylėti ir pabūti šalia. Labai dažnai, kad padėtume žmogui, nebūtina ką nors ypatinga daryti. Juk jeigu sergantysis nesijaučia vienas ar vienišas, tai jau yra labai didelis paskatinimas kovojant su negalavimu. Todėl dažniau būkite šalia ir padėkite, kuo galite.
Niekada nekaltinkite savęs!
Jeigu depresija susirgo jūsų artimas žmogus, greičiausiai imsite ieškoti priežasčių, kodėl taip nutiko, ar net kaltinsite save. Taip pat galite pradėti išgyventi dėl to, kad sergantis žmogus tarsi nutraukė su jumis emocinį ryšį, nebenori kalbėtis, nebepatiki savo išgyvenimų.
Tačiau atminkite: apsirgus šia liga, visa tai nesubjektyvu ir nesusiję su asmeniškumais. Kai tik artimas žmogus pradės sveikti, nutrūkęs emocinis ryšys po truputį grįš, o jo gyvenimas pradės ,,plėstis“ ir šviesėti.