Mantros – tai galingos šventos formulės, teigiamai veikiančios žmogaus sąmonę, protą, kūną, likimą. Mantrų mokslas – pagrindinis Rytų ezoterikos mokymas, atveriantis kelią į harmoniją, sveikatą, savęs pažinimą bei klestėjimą.
Mantra – tai skiemuo, žodis arba posmas, galintis paveikti žmogaus sąmonę ir padėti dvasiškai tobulėti. Tam reikia ją kartoti, jos klausytis ar mąstyti apie ją.
Sanskrito žodžio mantra šaknis man siejama su žodžiu mana – ,,galvoti, protas“, o antroji šaknis tra reiškia ,,saugoti“ arba ,,išlaisvinti‘‘. Mantra – yra tai, kas išvaduoja sąmonę nuo nemokšiškumo, aptemimo bei blogų priklausomybių. Šventame indiškame rašte Pingala sakoma: ,,Ji vadinama mantra, nes atveria visišką Visatos pažinimą, išvaduoja nuo išniekinimo bei atneša savirealizacijos sėkmę.“
Mantrų terapija
Mantrų terapija, arba mantra čikitsa, plačiai naudojama visose ajurvedos bei Tibeto medicinos srityse.
Mantros yra nuostabi aukščiausios realybės dovana visiems žmonėms. Kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, tautybės, religijos, gali naudoti gyvą, mantrose sukoncentruotą energiją. Kaip saulė ir oras dovanoja gyvybę visiems gyviems padarams, taip ir mantra gali išvaduoti iš dvasinio alkio kiekvieną žmogų.
Mantra savyje turi energiją, kuri veikia nepriklausomai nuo vartojimo. Mantra – tai garso energija, tai ypatingos dvasinės energijos nešėja. Visi mantros garsai turi potencijos. Senuosiuose vedų raštuose analizuojama kiekviena sanskrito alfabeto raidė, jos poveikio lokalizacija bei jos kosminis šaltinis arba projekcija.
Mantra tai signalas, kuriame suspausta begalinė informacija
Per meditaciją bei apmąstymus mes galime iššifruoti šią informaciją. Ir tai daro žmogaus sąmonę vis tobulesnę. Senovės Indijos išminčiai teigė, kad visi šventieji raštai yra užšifruoti viename žodyje, viename varde.
Kabalistinėje tradicijoje taip pat teigiama, kad visa Biblija užšifruota viename žodyje, reiškiančiame Dievo vardą, ir žinantis šį vardą turi valdžią visam pasauliui. Jono evangelijoje sakoma: ,,Pradžioje buvo Žodis, ir Žodis buvo pas Dievą, ir Dievas buvo Žodis. Jis pradžioje buvo pas Dievą. Visa per Jį atsirado“ (Jn 1:1-3).
Mantrų nereikia versti iš sanskrito
Kai kurie žmonės galvoja, kad mantros ir maldos yra tas pats. Bet jei išversime mantrą, ji praras savo prasmę. Yra žmonių, manančių, kad mantrą galima sukurti. Bet mantros negalima sugalvoti, kaip negalima sugalvoti dievybės. Mantra egzistuoja amžinai.
Tamsoje pamatyti stovintį ąsotį galima tik blykstelėjus žaibui. Bet ąsotis nedingsta, kai žaibo blyksnis užgęsta. Taip ir mantra egzistuoja iki jos ištarimo ir po to. Asmenybės dėka ji tampa išreikšta per garsą. Raidinė šabda mantra yra Para Brahmano išraiška.
Pagrindinės tantrinės mantros imamos iš agamų (sakralinių tekstų, suvestų į ypatingą kompleksą). Pagrindiniai agamai – Kamikagama ir Karanagama. Agamai susiję su jogos praktikomis bei hatha jogos asanomis. Visų šių praktikų galutinis tikslas – išsivadavimo pasiekimas.
Mantros turi galiną jėgą
Kartodami mantras, susijusias su moteriškomis dievybėmis (Lakšmi, Durga, Sarasvati), žmogus greit pajus, kaip širdis prisipildo užuojautos, gailestingumo, motiniškos šilumos aplinkiniams. Tokie vardai kaip Govinda, Gopal, įneša į sąmonę žaismingumo, šypsenos, džiaugsmo. Vasudevo, Narajana, Višnu inspiruoja žmoguje didybę, galybę, skvarbumą, virš pasauliškumą. Šivos, Bhairavo, Rudros vardai padeda atsiriboti, medituoti, pajusti buvimą už ribos. Mantros Lakšmi ir Ganešui padės susilieti su klestėjimo, sėkmės, gerovės energijomis. Kiekviena dievybė turi po begalę jai skirtų mantrų.
Tam, kad mantra veiktų, būtina gyventi teisingą gyvenimo būdą – daryti gerus darbus ir nuolat siekti dvasinio tobulumo.
Dvasinę sveikatą galime palaikyti per jogą, pranajamą, dharmą, laikydamiesi bendražmogiško elgesio Žemėje taisyklių. Reikia kontroliuoti savo mintis, norus, jausmus, žodžius, ugdyti valios jėgą.